Vojenský pevnostní systém Králíky


V pohoří Králický Sněžník na pomezí Čech, Moravy a Polska si dáte do těla při pěším nebo cyklistickém výletu. Cestou můžete navštívit pozůstatky vojenského pevnostního systému z roku 1938, který byl ve své době nejdokonalejší v Evropě. Tvrze a bunkry různého druhu a velikosti jsou rozesety v krajině a některé se dochovaly ve stavu, který umožnil jejich zpřístupnění turistům. Patří k největším atrakcím regionu. Armáda budovala rozsáhlý systém opevnění u severní hranice od roku 1934. V okolí Králíků byly přípravy na obranu republiky nejmohutnější, protože právě zde se očekávaly pokusy o průnik německých vojsk. Než se ale opevnění podařilo zcela dokončit, museli ho vojáci vyklidit bez boje, protože celá oblast kolem Králík po mnichovském diktátu připadla Německu. V Králíkách si můžete tuto kapitolu dějin připomenout ve Vojenském muzeu.


Vojenské muzeum Králíky

Pod širým nebem je vystavena bojová technika včetně tanků, děl a obrněných transportérů. 

V kryté hale jsou exponáty soustředěny do atraktivních expozic, které s pomocí figurín imitují bojové situace. V blízkosti muzea je řada zachovaných pevnostních staveb různého typu. 

Oficiální stránky: https://www.armyfort.cz/cs


Dělostřelecká tvrz Hůrka 

Vstupní areál muzea se nachází na severním okraji města Králíky při levém okraji silnice ve směru na Hanušovice. pro veřejnost byla zpřístupněna od 19. 8. 2008.  Tvoří ji pět srubů postavených v nejvyšším stupni odolnosti - stropy a stěny z železobetonu o tloušťce 3,5 metru měly odolat účinkům všech tehdy známých zbraní.  V současnosti je provozovatelem tvrze Společnost přátel čs. opevnění, o. p. s., jež se kromě dělostřelecké tvrze Hůrka stará i o dělostřeleckou tvrz Bouda. Tyto dva objekty jsou největšími pevnostními stavbami ze 40. let 20. století, které jsou na území ČR přístupné veřejnosti. Před samotným vstupem do podzemí je malá pokladna s různými tématickými modely. Můžete se vybrat z několika okruhů: základní prohlídka podzemí má délku asi 1 400 metrů a její časová náročnost je 75 minut; železniční prohlídka podzemí má délku asi 1 800 metrů a její časová náročnost je 120 minut; velký okruh zahrnuje asi 1 850 metrů dlouhou prohlídku podzemí s dalšími 350 metry po povrchu tvrze a více než 550 schody. Časová náročnost této prohlídky je 240 minut; nadstandardní okruh je určen pro opravdové milovníky vojenské historie. Zahrnuje asi 2 000 metrů podzemím a dalších 680 metrů po povrchu tvrze, při níž vás čeká okolo 1 100 schodů. Časová náročnost této prohlídky je 330 minut. Všechny okruhy kromě základního se musí dopředu objednat. V podzemí pevnůstky je chladno a vlhko, na některých místech až mokro. Teploty se zde celoročně pohybují v rozmezí 4,5°C - 12°C. Důležitou informací je, že se brána ve vjezdu do areálu v období od září do května otevírá vždy až 30 minut před zahájením prohlídky.

Traduje se, že si tvrz po převzetí příhraničí přijel osobně prohlédnout Adolf Hitler a měl přihlížet i jejímu zkušebnímu ostřelování. Při hodinové prohlídce sestoupíte až 55 metrů pod zem a prohlédnete si kilometr dlouhou úzkorozchodnou železnici pro přepravu munice, muniční sklady a zázemí, v němž měli v boji přebývat vojáci. 

Oficiální stránky: https://hurka.boudamuseum.com/


Dělostřelecká tvrz Bouda 

Stejně poutavou exkurzi nabízí Dělostřelecká tvrz Bouda u Lichkova. Má obdobné parametry a je v celém systému opevnění nejzachovalejší. Přístupné jsou i další stavby, od pěchotních srubů až po dělostřeleckou pozorovatelnu. Každý rok v létě Králíky lákají davy příznivců historie na vzpomínkovou akci Cihelna, jejíž součástí jsou bojové ukázky. 

Oficiální stránky: https://www.boudamuseum.com/